Trophiessdf

  • Home /
  • Trophies

The “C.O.Perera” Challenge Cup for the Best Pekingese in show, presented by Mrs. C.O.Perera.

The “Deveron” Challege Plate for the Besr Pomeranan, presented by Mrs. Bertha F.Schoorman.

The “Scout” Memorial Challenge Cup for the Best Country Bred Bull Terrier presented by Mr. & Mrs. G.F.Sethukavaler.

The “Picklo” Challenge Cup for the Best Smooth for terrior in show, presented by Mrs. Stork.

The “Felix A.Pereira” Challenge Cup for the Best Beagle in show presented by Mr. & Mrs. Joy Perera.

The “Bushyield” Challenge Cup for the Best Beagle – Country Bred presented by Mrs. B.F.N. Amolda.

The “Eriyagama” Challenge Cup for the Best country Bred Basset Hound in show presented by Mr. & Mrs. Eriyagama.

The “Selwood” Trophy for the Best Dachshund owned by a Member.

The “Irene Moser” Cup for the Rhodesian Ridgeback – Opposite Sex.

The “Stocjer” Challenge Cup for the Best Rhodesian Ridgeback puppy in show, presented by Mr. & Mrs. J.N. Stocker.

The “Cairhill” Challenge Cup for the Best Cocker Spanied in show presented by Mrs. A.N. Weinman.

The “Ch.Russethill Black Scimitar” Challenge Cup for the Best Labrador Retriever in show, presented by Mr. & Mrs. E.D.N. Dassenaike.

The “H.D.Walter Silva” memorial Challenge Cup for the Best Alsation in show, presented by Mrs. H.D. Walter Silva.

The “Wijetunga” Challenge Cup for the Best Imported Alsation, presented by Mr, P. Wijetunga.

The “Ch’Gremlys Hasty of Bellfoyne” Challenge Cup for the Best Boxer in show, presented by Mr. & Mrs. W.G.N. Rockwood.

The “Ch.Devandum Zorny” Chal lenge Cup for the Best Boxer Bitch in show, presented by Mr. D. Corea.

The “Kulatunga” Challenge Cup for the Best Bull Mastiff in show, presented by Mr. & Mrs. R. Kulatunga.

The “Topps Quarts” Challenge Trophy for the Best Collia Opposite sex, presented by

The “Rajapakse” Challenge Plate for the Best Dobermana Pinscher Opposite sex presented by Mr. N.H.T. Rajapakse.

The “Dobe Eden” Challenge Cup for the Best Imported Debermana pinscher in show presented by Mr. & Mrs. R.L.De Krester.

The “Dobe Eden” Challenge palate for the Best Doberman Pinscher puppy presented by Mrs. P.J. Younger in memory of Princess Aneika Gail for Dobe Eden.

The “Arundale” Challenge Cup for the Breeder of best Country Bred Dobermann Pinscher opposite Sex, presented by Mrs. Astrid Arunachalam.

The “Woodlands” Challenge Cup for the Best Great Dane – Opposite Sex, presented by Mr. & Mrs. E.M. by Mr. D. Congreve.

The “O.L. De Krester” Snr Memoria Cup for the Best St.Bernard in show, presented by Mr. W. Holsinger.

The “Ch.Tin Tin” Memorial Challenge Cup for the Best Country Bred Dalmation in Show, presented by Mrs. M.Colin Thome.

The “Gulamhusein” Challenge Plates for the best pekingess in show presented by

The “Assissi” Challenge Cup for the Best Bull Terrior in Show, Presented by Mr. & Mrs. G.F.sethukavaler.

The “Wijewardena” Challenge Cup for the best Caim Terrior in Show, Mr. & Mrs. Ainsley Wijewardena.

The “Juliet Pulcerima” Memorial Challenge Cup for the Best Smooth Fox Terrior Opposite Sex, presented by Mr. N.C.J. Rustomjee.

The “Clarinda Jayawardena” Memorial Challenge Trophy for the Best Beagle is show presented by Mr. Harry Jayawardena.

The “Z Tissera” Challenge Cup for the Best Busset Hound in show, presented by Mrs. Z.Tissara.

The “Woodside” Challenge Cup for the Best Dachshund in show presented by Mrs. Betts Brown.

The “Sesawatte” Challenge Cup for the Best Phodesian Ridgeback in show presented by Mr. & Mrs. D.J.Wijeyawardena.

The “Quintus De Silva” Challenge Cup for the Best Country Bred Rhodesian Ridgeback in show presented by Mr. & Mrs. Quintus De Silva.

The “Rainwari” Challenge Cup for the Best Country Bred Rohodesian Ridgeback in show presented by Capt. & Mrs. H. Aserappa.

The “Nikki” Challenge Cup for the Best Golden Retriver in show presented by peter and Chantal.

The “LKA” Challenge Cup for the Best pointer in show, presented by

The “CH.Maestro of Starglen” Challenge Cup for the Best Country Bred Alsation in show presented by Mr. & Mrs. D.J. Wimalasurendra.

The “Locksley” Challenge Cup for the Best Alsation puppy, presented by Mrs. M.De. Silva.

The “Fekign Normlin Partisan Tosh” Challenge Cup for the Best Boxer Dog Exhibit, presented by Dr. & Mr. B. S. Perera.

The “Corea” Challenge Cup for the Best Boxer Dog in show, presented by Dr. & Mrs. J.R. Corea.

The “Auto Court” Challenge trophy for the best Collie Bitch, presented by Mrs. G. Edirisinghe.

The “UKA” Challenge Trophy for the Best Debermana Pinscher in show, presented by Mme. M. Fumet.

The “Dobe Eden” Challenge Cup for the Best Country Bred Deberman pinscher in show, presented by Mr. & Mrs. R.L.De krester.

The “Debe Eden” Challenge Cup for the Best Imported Doberman Pinscher in show, presented by Mr. & Mrs. R.L. De Krester.

The “Rajakaruna” Trophy for the Best Dovermana Pinscher owned by an Associate member, presented by Mr. & Mrs. W.E. Rajakaruna.

The “D.N.Jilla” Challenge Cup for the best Great Dana in show, presented by Mr. & Mrs. D.N.Jilla.

The “Wendy Whatmore” memorial Cup for the Best New Foundland in show presented by Mrs. W.Holsinger.

The “Jayawickrama” Challenge Cup for the Best Dalmation in Show, presented by Major M.Jayawickrame.